Gazprom 2013


Gazprom pursues the strategic objective of establishing itself as a leader among global energy companies

תעודת זהות
תאגיד גזפרום הינו תאגיד גז ונפט רוסי שעוסק בתחום החיפוש, קידוח, שאיבה, זיקוק והפצה של גז. גזפורם גז יצאה לשוק הפרטי באופן רשמי בשנת 1994 וכיום מחזיקה בכמות מאגרי הגז הגדול בעולם, שווה ערך ל-18% מכלל מאגרי הגז העולמיים תוך שהיא מייצאת כ-14% מכלל הגז העולמי ל-30 מדינות שונות בעולם. עיקר המאגרים שלה נמצאים בצפון רוסיה, באזור האוקיינוס הארקטי, באזור מרכז אסיה במדינות טורקמניסטאן ואוזבקיסטאן ובמזרח המדינה באזור סיביר. החברה היא גם החברה החמישית בגודלה ברוסיה בשאיבת נפט ומחזיקה במספר תחנות הכוח הגדול במדינה. בשנת 2012 מכרה החברה 466 מיליארד קוב גז לרוסיה, מדינות אירופה ומדינות מרכז אמריקה ובשנת 2013 שווי השוק שלה היה בין 77-92 מיליארד דולר.

מסגרות אחריות תאגידית- IGU, EBC, UNFCCC
אינדקסים אתיים – IS0 14000 , CDP

פעילות אחריות תאגידית
פעילות להפחתת הזיהום- בשנת 2013 השקיעה החברה סכום של 56 מיליארד רובל בפעילות לשמירה על הסביבה, החברה צמצמה את כמות פליטות הגזים הרעילים ב-9% ביחס לשנת 2012 הודות להתקנה של מערכות בקרה והכלה של גז שהביא לצמצום בכמות שריפות גז וכתוצאה להפחתה של פליטות גזי החממה של החברה. בנוסף שדרגה החברה את כל מתקני הזיקוק של נפט וגז לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של ה-EU. החברה גם שמה דגש על שיקום אדמות מזוהמות באזורי הפעילות שלה ובשנת 2013 שיקמה 13 אלף הקטר של אדמות מזוהמות.
בתחום הפרלמנטארי גזפרום קידמה בתוך הפרלמנט הרוסי תוכנית להטמעה תחבורה מבוססת גז אשר נקייה פי 4-5 מאשר תחבורה מבוססת נפט, 54 מחוזות בפרלמנט אימצו את התוכנית. כמו כן מקדמת החברה שותפויות עם רשות הרכבות הרוסית, משרד החקלאות וחברות ליסיניג שונות ברחבי המדינה להטמעה של מנועים מונעים גז בכלי התחבורה שלהם.
החברה שמה דגש על ניטור ובקרה של פעילותה, בשנת 2013 נערכה ביקורת סביבתית על פעילותם של אלפי מתקנים של החברה ושל חברות קבלן שעובדת איתה, מתוכם 10 מתקנים לקידוח ושאיבת גז, 17 מתקנים להובלה של גז, 17 מתקני אחסון תת קרקעיים של גז, ו-5 בתי זיקוק. בנוסף התקינה החברה במתקנים שונים שורה של מסננים ומכשירי ניטור שנועדו להציג תמונה מתמשכת על היקף הזיהום במתקני החברה. כיום תוכניות ימות תעשייתית של החברה אינן מאושרות ללא עמידה בתנאי בטיחות סביבתיים.

שימוש במים- בשנת 2013 הפחיתה החברה ב-6% את צריכת המים במסגרת פעילותה ובין השנים 2009-2013 השיעור הכולל של צריכת המים לצרכי ייצור ירד ב-11%. כתוצאה גם הכמות הכוללת של מים מזוהמים שהוזרמו חסרה למקורות המים צומצם, כש-96% מתוך המים שכן הוזרמו עברו טיפול כלשהו לפני הזרמתם. במהלך השנה הטמיעה החברה שורה של פרויקטים שנועדו להביא לצמצום זיהום המים, היא שיפצה את מערכת הביוב בבית חולים לילדים על שם פושקין, היא התקינה קומפלקס של מסנני מלחים במים באתר החברה באורנבורג (Orenburg), באתר בסורגוט (Surgut) היא הקימה מתקן טיהור של מי תהום.

פעילות לטיפול בפסולת– בשנת 2013 יצרה החברה 4693kt של פסולת, שווה להפחתה של 10% ביחס לשנה הקודמת, מתוך זה 76% מהפסולת מדורגת ברמה הנמוכה ביותר מבחינת רמת הרעילות של הפסולת. כמות הפסולת כתוצאה מקידוחי גז ונפט עמדה על 661.628kt ומתוכם KT565 מהפסולת הועברה לארגונים מומחים לטיפול בפסולת רעילה, בענף הגז בלבד צמצמה גזפרום את כמות הפסולת כתוצאה מפעילותה ב-13.3%. בנוסף כמות הפסולת כתוצאה מפעילותן של חברות המסייעות לפעילות גזפרום בתחומי ההובלה,זיקוק ואחסון של גז ירדה ב-27%. סך הכול כמות הפסולת שנעשה בה שימוש חוזר במתקני החברה גדלה פי שניים ביחס ל-2012 וכמות הפסולת הרעילה שנוטרלה גדלה ב-16% ביחס ל-2012.

2014-06-production-en

מחקר ופיתוח- גזפורם משתפת פעולה עם שורה של מוסדות אקדמאיים ומחקריים בכדי לטפל בבעיות סביבתיות שעולות כתוצאה מפעילותה כמו האקדמיה הרוסית למדע, אוניברסיטת מוסקווה, אוניברסיטת גובקין של נפט וגז, VNIIGAZ ובשנת 2013 השיקה החברה שורה של תוכניות מחקריות. בנוסף היא המשיכה במסורת השנתית של הענקת פרס ליזמים שפיתחו את הטכנולוגיה הטובה והיעילה ביותר מבחינת שמירה על הסביבה שהוטמעה בפעילות החברה. גזפורם גם תמכה כספית שקיום ימי עיון סביבתיים בבתי הספר והעבירה ימי עיון בנושא ליותר מ-45 אלף תלמידים.
היא תמכה במספר מחקרים של מכון VNIIGAZ שמתמחה במחקרים בסקטור הגז בנושאים שונים כמו ניתוח העלויות האמיתיות של הגזים הרעילים שנפלטים במהלך פעילות החברה, בחינת הטכנולוגיות הקיימות וגיבוש טכנולוגיות חדשות בתחום האחסון של גזי GHG שנפלטים כתוצאה מפעילותה וניתוח ההשפעות הסביבתיות והחברתיות של פעילות החברה באתר הקידוח Yamal שנמצא בצפון רוסיה. בנוסף היא הטמיעה לתוך פעילותם של שני אתרים של החברה טכנולוגיית חדשנית בתחום הקירור שאמורה להביא לחסכון באנרגיה.

strategy_en

אחד הפרויקטים הגדולים קדמה החברה היה הטמעה של טכנולוגיה חדישה באתר זיקוק יוגרוסק (Yugorsk) של החברה, אשר מחממת את הגזים הרעילים שנותרו בתוך הצינורות כתוצאה מתהליך השריפה של הגז וכך הם מונעים מהם להיפלט לזהם את האוויר. בשדה גז של החברה באתר Severneftegazprom, פעלה החברה לשיפור מערכת האחסון של גזים רעילים שנפלטים בתהליך הקידוח ושאיבה, הטמעה של טכנולוגיה זו הביאה להפחתה ניכרת בכמות הפליטות של החברה.

פעילות קהילתית- גזפרום משקיעה כסף רב בשורה של פעילויות קהילתית כמו אירועי ספורט, חינוך סביבתי ואירועי תרבות. בין השאר מאז 2002 היא תומכת בפעילות של נבחרת ההתעמלות האומנותית של רוסיה והקימה מרכז בריאות וספורט ב-Mari EI, בנוסף בין 2007-2012 השיקה החברה תוכנית תמיכה לקידום ספורט ואומנות אצל ילדים והשקיעה בה סכום של 17.8 מיליארד רובל שבאמצעותם נבנו עד כה 714 מתקני ספורט ותרבות. החברה גם משקיעה רבות בנושאי תרבות כמו פסטיבל פאקל (Fakel) לקידום כישרונות צעירים וחלקה את פרס אמנים צעירים שתומך באומנות בעלת מודעות סביבתית.

לדו"ח השנתי המלא של גזפרום- לחצו כאן.